AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım TBMM Başkanlığı görevini TBMM Başkanvekili Celal Adan‘a devretti.

En yaşlı Meclis Başkanveli olduğu için görevi devralan Celal Adan, yeni Meclis Başkanı seçiline kadar TBMM Geçici Başkanı olarak görev yapacak.

Meclis’te yapılan devir teslim töreninde konuşan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

“31 Mart tarihinde yapılacak seçimler münasebetiyle 12 Temmuz 2018’den bu yana sürdürdüğüm TBMM Başkanlığı’ndan dün itibariyle çekildim. Yeni Meclis Başkanı seçilinceye kadar anayasamıza göre TBMM Başkanı en yaşlı üyesi Celal Adan’a görevi bugün devrediyorum. Geçen 7 aylık sürede TBMM’nin yeni döneminde uygun şekilde uzlaşmayı esas alan daha az münakaşa daha çok uzlaşma prensibiyle bütün gruplarla uyum içerisinde çalışmaya gayret ettim. Görevi bırakırken gönlüm rahat.”

TBMM mühürünü Binali Yıldırım’dan teslim alan Celal Adan ise şunları söyledi:

“Uzun yıllardır tanıdığım Sayın Başkan Türkiye’nni yetiştirdiği önemli bir devlet ve siyaset adamıdır. Sorun üzerinden değil çözüm üreten bir geleneğe öncülük etmiştir. Sayın Başkan yeri geldiğinde makamları ikinci plana itmiş bir devlet adamıdır. Kendileri memleket hizmet aşkıyla İstanbul’a hizmet etmek üzere yola çıkmıştır. İstanbul’da yaşayan bir vatandaş olarak bunu şans olarak görüyorum.”